Google Panda élesítés magyar oldalakon

Google Panda élesítés magyar oldalakon

google-pandaAhogy már hivatalosan a  magyar nyelvű Google blogban is bejelentették a nemzetközi oldalak után a magyar keresési oldalakon is – élesítették az új PANDA algoritmust a Google szakemberei, amely változtatást az érkezésének a bejelentése óta nagyon várt a keresőoptimalizálással foglalkozó cégek többsége.

Nyilván előre nem sok konkrétumról beszélhettünk, az ismeretlen tartalmú Google Panda algoritmusról, de sok találgatás kelt szárnyra, mint minden algoritmus változtatáskor is, ugyanis ilyen alkalmakkor jelentős helyezésbeli változások történhetnek, sajnos többször negatív elmozdulás. Az eddig elől lévő nagyobb, régebbi weboldalak hátrébb sorolódnak, kisebb, újabb oldalak kerülnek általában fel a kereső találati lista elejére.

Általánosságban ez azért van, mert nagyobb, régebbi oldalak az előkelő helyezésük elérése, fenntartása érdekében jelentős SEO megoldásokat alkalmazhatnak, amelyet gyakran egy frissítés során már nem támogatottnak, esetleg tiltott megoldásnak nyilvánítanak.

Visszatérve az új Google Panda algoritmusra, nagyon röviden, leegyszerűsítve a PANDA frissítés legfontosabb változtatása a rangsorolás tekintetében, az hogy relevancia mellett az oldalak minősége is sokkal nagyobb hangsúlyt kapott az elbírálás során. A jobb minőség természetesen egy relatív fogalom. Kereső és felhasználó élmény szempontjából általában a következőket értjük ez alatt:

  • a minőségi tartalmat – itt leginkább az eredeti, egyedi tartalmat értjük,
  • jól kezelhetőséget, egyszerű navigálást az oldalon
  • sok, pontos tartalmat, érdekes, változatos leírásokat

Ahogy korábban is megjegyeztem, mindig valamilyen SEO technológia, – a frissítést követően Black SEO technikáról beszélhetünk – az oka a nagyobb módosításoknak. Így volt ez most is. A rossz minőségű és egyedi tartalmak az úgynevezett “content farm” elnevezésű megoldások kitakarítására is vezették be. Ezek a tartalomra kihegyezett website-ok, egy-egy kiemelkedő, fontos, ún. örökzöld témakörben írott, akár ál cikkeikkel halászták el mondjuk valódi hírportálok elől a látogatókat, ezen látogatói forgalmat használják fel.

Ezek figyelembevételével nem csoda, hogy angol nyelvű keresések között 15%-ot is elért azon oldalak aránya amelyeket “hátrányosan” érintett a PANDA élesítése, ez Magyarországon 5% körüli volt.